See maltti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "malttaa",
"3": "i",
"id2": "nominal",
"t1": "to control oneself, to restrain oneself, to have patience or restraint"
},
"expansion": "malttaa (“to control oneself, to restrain oneself, to have patience or restraint”) + -i",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "malttaa (“to control oneself, to restrain oneself, to have patience or restraint”) + -i",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "maltti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "malteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "malteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "malteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "maltiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "malteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "maltti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "maltti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mal",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "menettää malttinsa"
},
{
"word": "mielenmaltti"
},
{
"word": "palkkamaltti"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "maltillinen"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "maltiton"
}
],
"glosses": [
"restraint, composure, patience, reserve, self-control, temper"
],
"id": "en-maltti-fi-noun-wYAVqKec",
"links": [
[
"restraint",
"restraint"
],
[
"composure",
"composure"
],
[
"patience",
"patience"
],
[
"reserve",
"reserve"
],
[
"self-control",
"self-control"
],
[
"temper",
"temper"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑltːi/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝l̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑltːi"
}
],
"word": "maltti"
}
{
"derived": [
{
"word": "menettää malttinsa"
},
{
"word": "mielenmaltti"
},
{
"word": "palkkamaltti"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "maltillinen"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "maltiton"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "malttaa",
"3": "i",
"id2": "nominal",
"t1": "to control oneself, to restrain oneself, to have patience or restraint"
},
"expansion": "malttaa (“to control oneself, to restrain oneself, to have patience or restraint”) + -i",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "malttaa (“to control oneself, to restrain oneself, to have patience or restraint”) + -i",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "maltti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "malttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "malteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "malteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "malteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "malteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "malttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "malttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maltikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "maltiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "malteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "malteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maltittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maltittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "malteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "malteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maltteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "maltteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "maltti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "maltti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mal",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑltːi",
"Rhymes:Finnish/ɑltːi/2 syllables"
],
"glosses": [
"restraint, composure, patience, reserve, self-control, temper"
],
"links": [
[
"restraint",
"restraint"
],
[
"composure",
"composure"
],
[
"patience",
"patience"
],
[
"reserve",
"reserve"
],
[
"self-control",
"self-control"
],
[
"temper",
"temper"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑltːi/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝l̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑltːi"
}
],
"word": "maltti"
}
Download raw JSONL data for maltti meaning in All languages combined (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.